خشکی چشم 

خشکی چشم
 • ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
خشکی چشم
خشکی چشم

خشکی چشم

خشکی چشم ؟ علائم خشکی چشم چیست ؟ درمان علت زمینه ای خشکی چشم چیست ؟ درمان دارویی برای خشکی چشم چیست ؟ جراحی پلک در درمانگاه سهامی ؟ خشکی چشم بیماری شایعی است و زمانی بروز پیدا می‌کند که اشک چشم دیگر قادر نیست رطوبت کافی برای چشم ها را فراهم کند. علل زیادی باعث ناکافی بودن اشک چشم می گردند. مثلاً اگر اشک چشم به اندازه کافی تولید نشود یا کیفیت اشک تولید شده پایین باشد، خشکی چشم به وجود می آید. خشکی چشم در فرد ایجاد ناراحتی، سوزش و خارش می کند. در برخی موقعیت ها خشکی چشم احساس می شود؛ مثلا در هواپیما، در اتاقی که تهویه می شود، هنگام دوچرخه سواری یا پس از چند ساعت خیره شدن به صفحه مانیتور.

علائم خشکی چشم چیست ؟

علائمی که سبب خشکی چشم می گردد، عبارتند از :

 • احساس خارش و سوزش مخاط های رشته ای داخل یا اطراف چشم ها
 • حساسیت به نور
 • قرمزی چشم
 • احساس وجود جسم خارجی در چشم
 • مشکل گذاشتن لنز های تماسی
 • مشکل رانندگی در شب
 • آبریزش چشم (که در پاسخ بدن به تحریک خشکی چشم است)
 • تاری دید
 • خستگی چشم

اگر علائم خشکی چشم خفیف باشد پزشک و متخصص بینایی برای درمان خشکی چشم، قطره های چشمی و اشک مصنوعی را برای بیماران تجویز می کند. اما اگر علائم خشکی چشم پایدار و جدی تر است، گزینه های درمان فرق خواهد کرد. درمان بیمار در این حالت بستگی به علت خشکی چشم دارد. برخی درمان ها بر مدیریت و کنترل بیماری یا عاملی تمرکز می کند که باعث خشکی چشم شده است. دیگر درمان ها تلاش می کنند کیفیت اشک را بهبود ببخشند یا مانع تبخیر سریع اشک از چشم ها شوند.

مطالعه بیشتر  تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟

درمان علت زمینه ای خشکی چشم چیست ؟

در درمان خشکی چشم در برخی موارد، درمان مشکل زمینه ای به برطرف شدن علائم خشکی چشم منجر می شود. برای مثال، اگر دارویی عامل خشکی چشم باشد، پزشک و متخصص بینایی ممکن است داروی دیگری تجویز کند که عارضه خشکی چشم نداشته باشد. اگر افراد بیماری پلک داشته باشند، مثل برگشتگی پلک به خارج، با عمل جراحی قابل درمان است. یا اگر بیماری آرتریت روماتوئید عامل خشکی چشم شده باشد، شما به یک روماتولوژیست ارجاع داده می شوید. تمامی افرادی که دچار خشکی چشم در هر زمینه ای شده اند، می توانند به درمانگاه سهامی در شیراز جهت درمان مراجعه نمایند. زیرا درمانگاه سهامی دارای بهترین کلینیک چشم پزشکی و بهترین پزشک و متخصصین بینایی با تجربه می باشد که این درمانگاه به صورت 24 ساعت در خدمت مردم عزیز ایران هستند.

خشکی چشم
خشکی چشم

درمان دارویی برای خشکی چشم چیست ؟

داروهای تجویزی که برای درمان خشکی چشم استفاده می شود به شرح زیر است : داروهایی که التهاب پلک را کاهش می دهند عبارتند از:

 • التهاب لبه پلک، مانع از ترشح روغن از غدد روغنی چشم به اشک می گردد.
 • تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک و متخصص بینایی یکی از گزینه های درمانی است که از التهاب می کاهد.
 • در این مورد آنتی بیوتیک های دهانی معمولا تجویز می شوند اگر چه برخی نیز به شکل قطره یا پماد چشمی هستند.

قطره چشم برای کنترل التهاب قرینه :

التهاب سطح چشم ( قرینه ) به کمک قطره های حاوی سیکلوسپورین ( داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی ) یا کورتیکواستروئیدها قابل کنترل است. کورتیکواستروئیدها برای استفاده طولانی مدت مناسب نبوده و عوارض جانبی خواهند داشت.

مطالعه بیشتر  مشکلات زوجین

داروی هیدروکسی پروپیل سلولز :

اگر علائم خشکی چشم، متوسط تا شدید باشد و قطره اشک های مصنوعی کمکی به بیمار نکنند، هیدروکسی پروپیل سلولز را بین پلک پایینی و کره چشم قرار می دهید. این کار یک بار در روز انجام می شود و ماده سلولزی به آرامی حل شده و ماده داخل آن که عامل مرطوب کننده چشم است از آن رها می شود.

داروهای محرک اشک :

دارو هایی که به آنها کولینرژیک می گویند به افزایش تولید اشک کمک می کنند. این دارو ها به شکل قرص، ژل یا قطره در دسترس هستند. از عوارض جانبی مصرف این دارو ها، افزایش تعریق است.

قطره چشم ساخته شده از خون فرد :

این قطره ها، قطره سرم خون اتولوگ نامیده می شوند. اگر بیمار به هیچ یک از گزینه های درمان پاسخ ندهد از این روش استفاده می کنند. برای ساختن این قطره ها، نمونه ای از خون بیمار را برای خارج کردن گلبول های قرمز آن، آماده کرده و سپس بایک محلول نمکی خاص، ترکیب می شود. سایر گزینه های درمان در صورت بهبود نیافتن علائم خشکی چشم با روش های درمانی که برشمرده ایم، به شرح زیر است :

 • بستن کانال اشک برای کاهش از دست رفتن اشک چشم
 • استفاده از لنزهای تماسی خاص
 • باز کردن غدد چربی چشم
 • استفاده از نور درمانی و ماساژ پلک

جراحی پلک در درمانگاه سهامی

با مرور زمان و با افزایش چشم و یا به دلیل پیری زود رس، فرد آن جوانی و جذابیت چشم خود را از دست می دهد. همین امر سبب افتادگی پلک می گردد. افتادگی پلک منجر به آویزانی چشم می شود و همین افتادگی زیبایی و جذابیت فرد را از بین می برد. حتی می تواند بینایی فرد را هم مختل کند. بر همین اساس تمامی افرادی که دچار افتادگی پلک شده اند، می توانند به درمانگاه سهامی در شیراز  رفته و برای زیبایی چشم خود اقدام به جراحی پلک یا بلفاروپلاستی کنند.

مطالعه بیشتر  علل ایجاد حسادت در کودکان زیر 7 سال

بهترین کلینیک چشم پزشکی در شیراز

درمانگاه سهامی در شیراز را می توان یکی از بهترین و مجهز ترین کلینیک های چشم پزشکی روز دنیا با وجود دستگاه ها و تجهیزات مجهز و فوق العاده حرفه ای و خدماتی متنوع با کادردرمانی بسیار ماهر و کارکشته، به صورت 24 ساعته دانست. تمامی افرادی که دچار بیماری های چشمی ویا حتی احساس ناراحتی و درد درهر ساعتی از شبانه روز، در ناحیه چشم خود شده اند، می توانند به راحتی جهت نوبت دهی در وب سایت درمانگاه سهامی جهت درمان تماس حاصل فرمایند. بر همین اساس، تمامی افرادی که دچار اختلالات و بیماری های مختلف بینایی شده اند، می توانند به درمانگاه سهامی در شیراز مراجعه نمایند. زیرا این درمانگاه دارای بهترین متخصصین بینایی در تمام زمینه های بینایی و همچنین با هزینه کم، خدمت رسان مردم عزیز و شریف ایران می باشد.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با درمانگاه سهامی

کانال آپارات درمانگاه سهامی

کانال نماشا درمانگاه سهامی

آدرس پیج اینستاگرام درمانگاه سهامی

شماره تماس : ٠٩١٧٠٠٤٤٢٦٢ ۰۷۱۳۶۲۶۹۱۲۲ ۰۷۱۳۶۲۶۹۱۲۱

_________________________________________________

بهترین کلینیک چشم پزشکی در شیراز

خشکی چشمخشکی چشم  –خشکی چشم  –خشکی چشم  – خشکی چشم  – خشکی چشم  – خشکی چشمخشکی چشم  – خشکی چشم- خشکی چشمخشکی چشمخشکی چشم- خشکی چشمخشکی چشم- خشکی چشمخشکی چشم  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button