تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟

تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟
 • 13 تیر 1400
تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟
تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟

تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟

تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟ ECG چیست؟ مراحل گرفتن الکتروکاردیوگرام چگونه است؟ انواع الکتروکاردیوگرام یا EKG؟ گرفتن EKG چه خطراتی دارد؟

نوار قلب یک آزمایش بدون درد و بسیار ساده می باشد. این دستگاه هر گونه فعالیت الکتریکی قلب شما را می سنجد. به این صورت که هر ضربان قلب، توسط یک سیگنال الکتریکی تحریک می شود و این سیگنال از بالای قلب شروع و بعد به سمت پایین می رود.

الکتروکاردیوگرام در علم پزشکی به دو صورت شناخته شده به نام EKG یا ECG که تمامی مشکلات و اختلالات قلبی که شما به آن گرفتار شده اید را بررسی می کند.

تست نوار قلب یا ECG چیست؟

اختلالات قلب، معمولا بر فعالیت های الکتریکی قلب افراد اثر به سزایی می گذارند. گاهی ممکن است در طول دوران زندگی نشانه هایی از این اختلالات و مشکلات قلبی مشاهده کنید. در این صورت حتما باید برای درمان این مشکلات، به پزشک قلب وعروق مراجعه کنید. پزشک در ابتدا برای اینگونه افراد تست نوار قلب و یا ECG را تجویز می کند. این اختلالات عبارتند از:

 • احساس ضربان، تند زدن، یا لرزش قلب.
 • تنفس دشوار.
 • درد قفسه سینه.
 • احساس خستگی یا ضعف.
 • احساس نامنظم بودن ضربان قلب.
 • شنیدن صداهای غیرمعمول هنگامی که پزشک به قلب شما گوش می‌دهد.

پزشکان با استفاده از تست نوار قلب و یا ECG  تمامی علائمی که فرد به آن دچار شده است را مشخص می کند. و براساس نوع بیماری ، دارو تجویز می کند.

بیماری قلبی در افراد بالای 50 سال و افرادی که سابقه خانوادگی و ارثی دارند، بیشتراست. و پزشکتان برای یافتن علائم زودرس بیماری قلبی ECG را تجویز می کند.

مطالعه بیشتر  راه های تریبت کودکان

مراحل گرفتن الکتروکاردیوگرام چگونه است؟

گرفتن تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام بی ضرر است و همین طور که در بالا اشاره کرده ایم دردی را در هنگام انجام الکتروکاردیوگرام افراد احساس نمی کنند.

تکنسین ابتدا 12 الی 15 الکترود نرم را به همراه ژل مخصوص این دستگاه ، بر روی سینه و دست وهمچنین پاهایتان متصل می کند. که این الکترود ها به سیم های وایرو این سیم ها هم به دستگاه EKG متصل می شوند. تکنسین ممکن است برای متصل کردن و چسباندن این الکترود ها مجبور شود که ناحیه ی مورد نظر را بتراشد. همچنین اتصال این الکترود ها باید محکم به پوست چسبیده باشد.

دستگاه EKG تمامی اطلاعات فعالیت الکتریکی قلب بیماررا ثبت می کند و بلافاصله این اطلاعات در نواری ترسیم می شود. که در این موقعیت بیمار باید به حالت ریلکس روی تخت دراز بکشد و به صورت طبیعی نفس بکشد و به هیچ وجه صحبت نکند. کل مراحل الکتروکاردیوگرام به مدت 10 دقیقه زمان می برد.

تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟
تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟

انواع الکتروکاردیوگرام یا EKG

ثبت کننده رویدادها

این دستگاه تمامی فعالیت های قلب بیمار را فقط در زمان بروزعلائم ثبت می کند. که بعضی از دستگاه های ثبت رویداد با مشاهده علائم به طور خودکار فعال می شود. اما در بیشتر دستگاه های ثبت کننده رویداد با شناسایی علائم نیاز دارند که پرستار یا تکنسین دکمه ای را فشار دهد، تا این دستگاه ها بتوانند تمامی علائمی که سبب اختلالات در قلب بیمار رخ داده است  را ثبت کنند.

پایش با هولتر

این دستگاه تمامی فعالیت های قلب بیمار را در بازه زمانی 24 الی 48 ساعت ثبت می کند. که اطلاعات، به عنوان سابقه برای فرد تلقی می شود و همچنین کمک بسیار شایانی به پزشک می کند تا تمامی علائمی که بیمار به آن دچار شده است، بررسی و درمان شود.

مطالعه بیشتر  علل ایجاد حسادت در کودکان زیر 7 سال

در این روش تکنسین ، یک سریع الکترود را به سینه بیمار متصل می کند که تمامی این اطلاعات درون یک مانیتور قابل حمل ذخیره می شود. این مانیتور با استفاده از باطری کار می کند و بیمار می تواند آن را روی کمربند و یا در جیب حمل کند.

در علم پزشکی پایش با هولتر به نام های دیگر نظیر پایش سرپایی EKG و یا  ECGشناخته می شود.

تست استرس

افراد ممکن است با ورزش های زیاد از حد در طول دوران زندگی، دچار مشکلات بسیارزیادی گردنند که شایع ترین مشکلات ورزش های سنگین و بیش از حد، بیماری قلبی است. که پزشک برای درمان این افراد تست استرس را تجویز می کند.

که این تست در حالی که فرد بر روی دوچرخه های ثابت و یا تردمیل هستند، انجام می گیرد. تا پزشکان بتوانند میزان استرسشان را در هنگام ورزش بسنجند.

گرفتن EKG چه خطراتی دارد؟

گرفتن تست نوار قلب برای افراد اصلا ضرری ندارد. ولی ممکن است در بعضی از افراد آن هم بسیار ناچیز، در جایی که الکترود ها را چسبانده بودند، قرمز و یا جوش بزند. اما همان جوش و قرمزی هم بعد از یه مدتی از بین می روند.

همچنین افرادی که تست ورزش انجام می دهند، ممکن است در هنگام تست دچار حمله قلبی شوند. که این اتفاق مربوط به ورزش های اجام شده است نه دستگاه EKG.

این دستگاه هیچ الکتریسیته ای ساطح نمی کند و بسیار ایمن و مقاوم هستند.

چگونگی آماده شدن برای گرفتن EKG

قبل از انجام آزمایش EKG، از نوشیدن آب سرد و یا ورزش جدا پرهیز نمایید. چرا که نوشیدن آب خنک، الگوهای الکتریکی را تغیییر می دهد و همچنین ورزش کردن قبل از تست نوار قلب هم می تواند ضربان قلب را افزایش دهد.

مطالعه بیشتر  کلینیک قلب شیراز

نتایج آزمایش EKG به پزشک چه کمک هایی می کند؟

اگر نتیجه آزمایش تست نوار قلب عادی باشد، پزشک ممکن است نتایج این آزمایش ها را در ویزیت بعدی به شما اطلاع دهد.

اما اگر نتایج آزمایش دارای علائمی باشد که سبب اختلال در افراد شود، پزشک فورا با بیمار تماس خواهد گرفت.

پزشک می تواند از طریق دستگاه EKG   تمامی علائم و مشکلات بیمار را تشخیص دهد. که این علائم ها نظیر:

 • ضربان نامنظم و یا کند و بیش از حد سریع.
 • بزرگ شدن قلب، کمبود جریان خون یا نقایص مادر زادی.
 • مشکل دریچه های قلب.
 • بیماری شریان کرونری یا تصلب شرایین.

که با تشخیص بیماری های بالا پزشک داروهای مورد نظر و هر گونه روش های درمانی را برای بیمار انجام می دهد تا تمامی اختلالات قلبی بهبود یابد.

بهترین کلینیک قلب شیراز

معمولاً یکی از دغدغه های اصلی تمام مردم دسترسی به پزشکان متخصص در رابطه با تشخیص و درمان بیماری های قلبی می باشد

در واقع در اکثر مواقع تشخیص برخی از علائم می‌تواند باعث جلوگیری از بروز مشکلات جدی گردد که خوشبختانه وجود پزشکان فوق العاده حرفه ای و با تجربه در رابطه با تشخیص و درمان بیماری های قلبی باعث شده است، تا بیماران بدون هیچگونه نگرانی و استرسی بتوانند زیر نظر افراد متخصص درمان گردند.

در واقع امکان گرفتن نوار قلب و وجود آزمایشگاه‌های مجهز در این مرکز درمانی و وجود بخش تجهیزات پیشرفته مراحل تشخیص و درمان را بسیار راحت تر کرده است.

___________________________________________________

راه های ارتباطی با درمانگاه سهامی

کانال آپارات درمانگاه سهامی

کانال نماشا درمانگاه سهامی

آدرس پیج اینستاگرام درمانگاه سهامی

شماره تماس : ٠٩١٧٠٠٤٤٢٦٢ ۰۷۱۳۶۲۶۹۱۲۲ ۰۷۱۳۶۲۶۹۱۲۱

_________________________________________________

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button